My newest blue cheese--a milled curd style.
Day 4--Sides just smoothed slightly and ready for the cave
(The name is sort of a joke--do you get it?)
Got it ! Took about an hour ( lack of enough coffee ) LMAO
Did you use goat milk ? Would love to try that way. Goat milk price went up from $12 to $17 a gallon here.
Getting to expensive !
WHAT? $17/gallon???
Wow I feel rich--right now I'm at a low point on milking and I'm still getting 1 and 1/2 gallons every morning.
Calculating my hard costs--food, vitamins, vet bills, etc -- means my milk costs me about 75 cents per gallon.
(I exclude my time--since I'm retired and this is a hobby, I wouldn't even begin to know how to calculate what my time was worth)
Thanks for laughing at the joke.
I pay almost 8x the price of cow's milk for goat's milk. It is really liquid gold.
I had no idea goat milk was so expensive in other places.
You should know that at the farmers market (feria) here in San Isidro del General it is 1 mil per liter ,so almost 2 US $ a liter. I get my leche de vaca for 300 colones per liter.
Wow...that's $6.80 a gallon
I just go down and milk the "girls" every morning.